Václav Peták
právník a purkmistr města Plzně
Umístění hrobu: Ústřední hřbitov u kaple sv. Václava vlevo
Václav Peták patřil k nejvýznamnějším osobnostem veřejného života v Plzni 19. století. Právem je označován za jednoho z nejvýznamnějších plzeňských purkmistrů a průkopníků moderního školství. Po studiích práv působil od roku 1868 v Plzni nejprve jako adjunkt c. k. krajského soudu, poté jako koncipient v advokátní kanceláři a nakonec si otevřel vlastní advokátní praxi.
Od počátku se aktivně zapojoval do veřejného života – byl členem obecního zastupitelstva, městské rady a v roce 1876 byl poprvé zvolen purkmistrem města Plzně. Tento post zastával celkem sedmkrát. Významně se zasloužil o proměnu tehdy průmyslové a často znečištěné „černé Plzně“ ve vzdělanostní a kulturní centrum. Prosazoval svou vizi Plzně jako „školského města“. Díky jeho úsilí zde vznikla řada moderních školních budov i odborných a středních škol.
Byl uznávaným znalcem školských zákonů, předpisů a výnosů. Na zemském sněmu mu byl svěřen referát pro národní školství. Působil jako předseda plzeňských školních rad, kuratoria obchodní akademie, dívčího lycea a dalších vzdělávacích institucí. Aktivně se podílel i na spolkovém životě – byl starostou plzeňské sokolské župy a Sokola, Měšťanské besedy a dalších kulturních i tělovýchovných spolků.
Za svou veřejnou a pedagogickou činnost byl oceněn řadou vyznamenání, včetně rytířského kříže Řádu železné koruny III. třídy nebo záslužné medaile České obce sokolské. Stal se čestným měšťanem Plzně i dalších měst. Dne 29. června 1899 osobně zahájil provoz Elektrických drah královského města Plzně.
Jeho památku připomíná monumentální pomník z dílny Hanuše Zápala, který je tvořen šesti mohutnými sloupy, na jejichž kladí sedí sokol. Před sloupy stojí anděl nesoucí plzeňský městský znak.
