Augustin Němejc
malíř, kreslíř, regionalista, profesor kreslení
Umístění hrobu: Ústřední hřbitov u kaple sv. Václava vpravo
Augustin Němejc byl významný český malíř, jehož tvorba je úzce spjata s Plzeňskem a jihozápadními Čechami. Narodil se 15. března 1861 v Nepomuku jako syn řezníka a právovárečného měšťana. Původně se vyučil hodinářem, ale jeho výtvarné nadání ho přivedlo ke studiu malířství. Nejprve navštěvoval Akademii výtvarných umění v Praze (1883–1884) a později pokračoval ve studiu na Akademii v Mnichově.
Ve svém díle se věnoval především zobrazování venkovského a městského života. Vyznačoval se dokumentární přesností, smyslem pro detail a hlubokým národopisným citem. Jeho obrazy zachycují nejen každodenní život, ale i tradiční slavnosti, lidové kroje a krajinu rodného kraje. Díky tomu se stal významným kronikářem tehdejší doby a uchoval pro budoucnost mnoho již zaniklých podob venkova i městeček, především z okolí Nepomuku a širšího Plzeňska.
Jeho umělecké pojetí se neomezovalo jen na drobnější žánrové výjevy – vytvořil také několik monumentálních děl. Mezi nejznámější patří opona plzeňského Divadla J. K. Tyla, opona ochotnického divadla v Nepomuku nebo tři velké lunety pro Městské muzeum v Plzni. Stal se rovněž významným představitelem sociálně-kritické malby, když ve svých dílech zobrazoval těžký život venkovského lidu.
Za svůj přínos českému výtvarnému umění byl oceněn řadou cen a stal se členem Akademie věd a umění. Podnikl také řadu studijních cest po Evropě – navštívil mimo jiné Rakousko, Itálii, Jugoslávii, Německo či Francii. Zemřel 16. srpna 1938 v Plzni. Jeho dílo je dodnes ceněno pro svou uměleckou i historickou hodnotu.
